Jak zostać naukowcem? Albo chociaż doktorem… część 1
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 19, grudzień 2014 09:53
- Małgorzata Grześków-Gorgosz
Nadeszły piękne czasy, gdy nauka staje się popularna, a przede wszystkim dostępna dla szerokiej gamy odbiorców. Jednak z „polubienia” profilu I f* love science na portalu społecznościowym, nie staniemy się szalonym naukowcem lub „tylko” naukowcem, będziemy tylko jedną z niespełna 19 400 000 (na dzień 18.12.14) osób śledzących intrygujące, inspirujące czasem innowacyjne newsy ze świata nauki.
ISBN czyli co?
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 01, grudzień 2014 10:45
- Adrian Gorgosz
W swojej pracy jako Wydawca bardzo często spotykam się z sytuacją, w której Redakcje/Autorzy dopytują o numer ISBN – a dokładnie z pytaniem czy publikacja go otrzyma i jak jest procedura jego nadania. Warto zatem przybliżyć ogólne informacje z tego zakresu, aby informacje na jego temat przestały być wiedzą tajemną, a bynajmniej taką zarezerwowaną wyłącznie dla Wydawcy.
Jak przygotować tekst do składu? Część 3.
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 19, grudzień 2014 01:25
- Izabela Pisarek
W poprzednich częściach omówiłam już co oznacza ujednolicenie tekstu: wymieniłam najważniejsze elementy i wskazałam różne rozwiązania. Teraz przyszedł moment na kolejny etap: „wyczyszczenie” tekstu.
Niektóre narzędzia, takie jak twarda spacja czy twardy enter są bardzo przydatne przy opracowywaniu dokumentów, które powinny wyglądać estetyczne i zachowywać zgodność z podstawowymi zasadami edytorskimi. To jednak nie zawsze pomaga edytorowi, który zazwyczaj zmienia format, krój i rozmiar pisma czy szerokość marginesów oraz wcięć. Dlatego opisana poniżej część pracy jest niezwykle istotna, żeby później sprawnie przygotować publikację do druku.
Jak przygotować tekst do składu? Część 2.
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 16, grudzień 2014 12:14
- Izabela Pisarek
Czas na ciąg dalszy pracy nad tekstem. Opisywałam już jak należy ujednolicić przypisy (analogiczne części składowe w tej samej kolejności, skróty polskie lub łacińskie, wyróżnienia tytułu), skróty oraz dywizy i pauzy. Kolejnym bardziej rozbudowanym aspektem ujednolicania tekstu są cudzysłowy.
I. Ujednolicenie tekstu - c.d.
4. Cytaty i cudzysłowy
Zacznijmy od tego, że cytaty w tekście wyróżnia się na dwa sposoby: